Begin | lör den 12 februari 2022 14.10 +01:00 |
Phase | Preliminary Round • Grupp B |
Venue | National Indoor Stadium, Peking CHN |
Spectators | 921 |
Referees | KAUKOKARI Mikko FIN, NORD Mikael SWE |
Linesmen | LUNDGREN Ludvig SWE, NIKULAINEN Lauri FIN |
Time(s) | Action | Type | Result | Team | Player(s) / Description | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st Period | |||||||
00:00 | ROC | FEDOTOV Ivan | |||||
00:00 | CZE | HRUBEC Šimon | |||||
00:12 – 02:12 | 2 min. | CZE | HYKA Tomáš | Hooking | |||
04:51 | EQ | 1:0 | ROC | TKACHYOV Vladimir | GUSEV Nikita, NESTEROV Nikita | ||
11:59 – 12:37 | 2 min. | ROC | YELESIN Alexander | Interference | |||
12:37 | PP1 | 1:1 | CZE | KUNDRÁTEK Tomáš | ČERVENKA Roman, STRÁNSKÝ Matěj | ||
15:15 – 17:15 | 2 min. | ROC | SHARIPZYANOV Damir | Cross-checking | |||
19:24 – 21:24 | 2 min. | CZE | KLOK Lukáš | Slashing | |||
19:24 – 21:24 | 2 min. | ROC | VORONKOV Dmitri | Slashing | |||
2nd Period | |||||||
30:04 – 32:04 | 2 min. | CZE | SMEJKAL Jiří | Holding an opponent | |||
31:08 – 32:19 | 2 min. | CZE | SOBOTKA Vladimír | Hooking | |||
32:19 | PP1 | 2:1 | ROC | NESTEROV Nikita | GUSEV Nikita 2, PLOTNIKOV Sergei | ||
37:34 – 64:29 | 25 min. | ROC | VORONKOV Dmitri | Checking to the head and neck area / Served by GRITSYUK Arseni | |||
38:41 | PP1 | 2:2 | CZE | KREJČÍ David 2 | ČERVENKA Roman 2, KUNDRÁTEK Tomáš | ||
39:16 | PP1 | 2:3 | CZE | ŠPAČEK Michael | ŠULÁK Libor, SOBOTKA Vladimír | ||
3rd Period | |||||||
43:14 | EQ | 2:4 | CZE | KLOK Lukáš | ZOHORNA Tomáš, ZOHORNA Hynek 2 | ||
43:50 | EQ | 3:4 | ROC | SEMYONOV Kirill 2 | PLOTNIKOV Sergei 2, ANDRONOV Sergei | ||
46:43 | EQ | 4:4 | ROC | GRITSYUK Arseni | GUSEV Nikita 3, TKACHYOV Vladimir | ||
48:22 | EQ | 5:4 | ROC | CHIBISOV Andrei | VOINOV Vyacheslav, SHIPACHYOV Vadim | ||
48:57 | EQ | 5:5 | CZE | HYKA Tomáš | SEDLÁK Lukáš, KREJČÍ David | ||
52:12 – 54:12 | 2 min. | CZE | SOBOTKA Vladimír | Slashing | |||
Overtime | |||||||
62:37 – 64:29 | 2 min. | ROC | NIKISHIN Alexander | Slashing | |||
62:37 | CZE | ||||||
64:29 | PP1 | 5:6 | CZE | ŠULÁK Libor | KREJČÍ David 2 | ||
64:29 | ROC | FEDOTOV Ivan | |||||
64:29 | CZE | HRUBEC Šimon |
Annual | |||||
24 | |||||
Dates | |||||
| |||||
Venues | |||||
National Indoor Stadium Peking CHN | |||||
Wukesong Sports Centre Peking CHN | |||||
Lag (12) | |||||
CAN | Kanada | ||||
CHN | Kina | ||||
CZE | Tjeckien | ||||
DEN | Danmark | ||||
FIN | Finland | ||||
GER | Tyskland | ||||
LAT | Lettland | ||||
ROC | Ryska olympiska kommittén | ||||
SUI | Schweiz | ||||
SVK | Slovakien | ||||
SWE | Sverige | ||||
USA | Förenta staterna |